آداب و رسوم مردم تاجیکستان

آداب و رسوم مردم تاجیکستان


۱.جفت براران:

هدف از برگزاری این جشن، که پیش از کشت و کار انجام می شود، افزایش رزق و روزی کشاورزان است. این مراسم در ماه حوت انجام می شود و تک تک عضوهای خانواده، در آن شرکت می کنند. خوراک های خوشمزه ای مثل پلو، نان فطیر و سایر غذاها در این مراسم طبخ می شود. و ۱۵ تا ۲۰ نفر از افراد میانسال، به عنوان میهمان، این غذا ها را میل می کنند. میهمانان بعد از خوردن غذا،  کلماتی  مثل زیاد دولت، مزید نعمت، رسد به بابای دهقان و یک سری عبارات دیگر را به کار می برند.

۲. خانه تکانی و سفره "دسترخان": 

در کشور تاجیکستان، هرسال مراسم خانه تکانی در ۱۹ مارس انجام می شود. آن ها در آستانه ی سال نو، لباس های رنگارنگی می پوشند و این روز باشکوه را جشن می گیرند. جالب است بدانید که جشن سال نو در ادارات، کارخانجات و نهاد های دولتی ، به صورت دسته جمعی برگزار می شود.  

۳. مراسم حوت:

مردم در مراسم حوت که قبل از نو شدن سال انجام می شد، دور هم جمع می شدند. آتش، عنصر اصلی این مراسم بود که رقص و بازی در کنار آن انجام میشد. این مراسم، بیشتر در بین کشاورزان رواج داشت.

 ۴. مراسم گل گردانی:

گل گردانی، یکی دیگر از مراسم مردم تاجیکستان است که آن را ˈبایچیچکˈ یا ˈبایچیچک گویی می نامند. دلیل انجام این مراسم، آغاز سال نو و شکوفه دادن گل ها و درختان می باشد. این مراسم که در گذشته توسط بزرگترها انجام می شد، اکنون توسط نوجوانان و کودکان به جا آورده می شود.

شیوه ی انجام این مراسم خیلی جالب است. به این صورت که جوانان در روزهای پایان سال، گل زردک یا سیاه گوش که همان بایچیچک است را از دره و کوه ها می چینند . آن ها دسته گل زیبایی  با استفاده از گل ها، درست می کنند و  آمدن بهار را به تمام مردم شهر، مژده می دهند.

۵. گلگشت نوروزی:

این مراسم، در شهر دوشنبه انجام می شود و به گشت عیدانه معروف است.  در این جشن، بوستان ها و مراکز تفریحی شهر، محل شادمانی مردم هستند.

در طول پنج روزی که این مراسم طول می کشد، هیچ کدام از ادارات و مراکز دولتی شهر، باز نیستند. جشن مردم تاجیکستان، در دل طبیعت و پارک ها و در تمام شهرهای تاجیکستان.، برگزار می شود. از برنامه های جالب مراسم گلگشت نوروزی، می توان به پخت غذاهای سنتی، مسابقات کشتی، جنگ کبک ها، نمایشگاه های خیابانی و بسیاری موارد دیگر، اشاره کرد.

لازم به ذکر است که جشن نوروزی مردم تاجیکستان، با فستیوال های نوروزی و ماکت تخت جمشید، شروع می شود.

۶. مراسم سومنک پزی:

یکی دیگر از رسومات جالب مردم تاجیکستان، پختن سمنو است. این غذای نوروزی  با آرد و  جوانه ی گندم تهیه می شود و یکی از مهمترین اجزای سفره ی هفت سین است.

هرسال، وقتی که فصل بهار فرا می رسد، سنت سمنوپزی در تاجیکستان انجام می شود.

زنان تاجیکی، در مرحله ی اول، گندم را برای پختن سمنو خیس می کنند. چند روز طول می کشد تا گندم ها جوانه بزنند. در مرحله ی بعدی، شیره ی گندم با آرد ترکیب می شود. و برای پخت به روی آتش می رود. زنان در طول مدت آماده شدن سمنو با زدن دف و ترانه خوانی، خوشحالی خود را از فرا رسیدن بهار ابراز می کنند.


 

۷. مسابقه بزکشی:

این مسابقه ‌که هر سال به مناسبت آغاز سال نو انجام می شود، یکی از رسوم 

جالب کشور تاجیکستان است. شیوه ی مسابقه به این طریق است که لاشه ی یک بز در وسط قرار داده می شود و جایزه ی هردور مسابقه توسط بلندگو اعلام می شود. اگر جایزه ی کسی مطابق میلش نبود، در دور بعدی دوباره شرکت می کند.