آداب و رسوم مردم هلند

آداب و رسوم مردم هلند

هلند ششمین کشور پر جمعیت دنیاست که رتبه اول تجارت گل و گیاه جهان را از آن خود کرده است. در هلند در فصل بهار فستیوال های گل بسیاری برگزار می شود و مردم خانه ها و خیابان های خود را با گل های زیبای هلندی تزیین می کنند. بیشتر مردم این کشور در تجارت، کشاورزی و صنایع و خدمات مشغول به کار هستند. آداب و رسوم مردم هلند هنوز هم تحت تاثیر گذشته آن هاست و به سنت های قدیمی خود هنوز هم پایبند هستند. برای آشنایی با آداب و رسوم مردم هلند با ما همراه باشید.

اول از همه باید بدانید در هلند به استقلال فردی و برابری افراد با یکدیگر بسیار اهمیت داده می شود. شهروندان هلندی بدون توجه به سن یا موقعیت اجتماعی یا مهارت فردی یکدیگر را بسیار محترم می شمرند. تمام افراد از دوچرخه استفاده می کنند و در هر خانه ای که وارد شوید دوچرخه ها را خواهید دید. افراد فرقه ها و گروه های مختلف با صلح و آرامش در کنار یکدیگر زندگی می کنند و آزادی بیان و آزادی خواهی و صلح دوستی از ویژگی های بارز هلندی هاست.

اهمیت خانواده در هلند

در هلند خانواده از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و اساس زندگی اجتماعیست. مادران هلندی به خانواده و فرزندان خود بسیار اهمیت می دهند به همین دلیل نیز کمتر در بیرون از خانه کار می کنند. 

آداب معاشرت در هلند

وقتی می خواهید با هلندی ها صحبت کنید و به آن ها خوشامد بگویید باید دست تکان دهید و اگر فرد مورد نظر نزدیکتان است از گونه چپ شروع کنید و سه بار روبوسی کنید.  مردم هلند شدیدا به برنامه ریزی پایبند هستند و از مدت ها قبل برنامه های خود را مشخص می کنند پس اگر خواستید یک هلندی را به شام دعوت کنید حداقل از یک ماه قبل هماهنگی های لازم را انجام دهید. وقتی می خواهید با هلندی ها صحبت کنید ارتباط چشمی خود را حفظ کنید و اگر انتقادی داشتید می توانید به راحتی بیان کنید زیرا بیشتر مردم انتقاد پذیر هستند و به سادگی ناراحت نمی شوند. هلندی ها صبور و منعطف هستند و اهل تعارف و تظاهر نیز نیستند. معمولا تعارف هایی که ایرانی ها باهم دارند برایشان عجیب است. 

مردم هلند وضع مالی و اجتماعی خوبی دارند و با سخت کوشی و صرفه جویی زندگی می کنند با این حال اصلا درباره موقعیت های مختلف و موفق خود با دیگران حرفی نمی زنند زیرا این کار را نوعی خودپسندی و کاری ناپسند قلمداد می کنند. زندگی شخصی و کاری آن ها دو مقوله کاملا جدا هستند و حتی با دوستان صمیمی خود نیز درباره مسائل خانوادگی صحبت نمی کنند. متقابلا هیچ سوال شخصی نیز از دیگران نمی پرسند.

آداب هدیه دادن در هلند

اگر خواستید به منزل یک هلندی ببرید می توانید سوغاتی کشور خودتان را به عنوان هدیه همراه خود ببرید. علاوه بر آن گل و کتاب یا یک بسته شکلات نیز انتخاب های خوبی هستند. البته باید بگوییم گل سوسن یا داوودی را انتخاب نکنید و تعداد شاخه های گل نیز هیچوقت سیزده عدد نباشد!

آداب غذا خوردن در هلند

هلندی ها صبحانه در در ساعت های 6 تا 8 صبح میل می کنند و صبحانه شان ساده تر از انگلیسی هاست. نیمرو و گوشت نمی خورند و پنیر و کره یا عسل و مربا را ترجیح می دهند.چای نوشیدن در هلند هم یک نوع خوراکی و هم یک رویداد اجتماعی است. در هنگام نوشیدن چای معمولا از دوستان یا همسایگان نیز دعوت می کنند که دور هم باشند.

هلندی ها به میهمان خود بسیار اهمیت می دهند و سعی می کنند به بهترین شکل از او میزبانی کنند. وقتی به خانه یک هلندی رفتید صبر کنید تا به شما بگویند غذایتان را میل کنید. در هنگام صرف غذا برای پاسخگویی به تلفن یا هر کار دیگری از میز بلند نشوید زیرا دال بر بی احترامی است. در هنگام صرف غذا چاقو را در دست راست و چنگال را در دست چپ نگه دارید و دست هایتان روی میز باشد اما آرنج روی میز نباشد. برای بار اول مقدار کمی غذا بکشید که بتوانید تعارف بار دوم میزبان را نیز قبول کنید زیرا ادب حکم می کند تعارف آن ها را رد نکنید.