آداب و رسوم هالووین

آداب و رسوم هالووین

یکی از مهمترین و جذابترین جشن‌ها، جشن هالووین به حساب می‌آید که در واقع این جشن هر سال در 31 اکتبر آغاز می‌شود و تا سه روز ادامه دارد، این جشن در کشورهای غربی از جمله ایلات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی و حتی برخی کشورهای آسیایی برگزار می‌شود و طبق گزارش‌ها، در حال حاضر جشن هالووین پس از کریسمس، دومین جشن پرهزینه آمریکایی‌ها به حساب می‌آید.. آداب و رسوم این جشن عبارت است ازآتش افروختن و پوشیدن لباس‌ها و گریم‌های عجیب و غریب که هر کدام از دوره‌ای تاریخی و یا شخصیت‌های خیالی الهام گرفته و به دیدار ارواح و خانه‌هایی که در تصرف ارواح و اجنه می‌باشند، می‌روند و با روشن کردن شمع و فانوس در اشکال و اندازه‌های مختلف به خیابان‌ها می‌روند و بچه‌های کم سن و سال با کاسه‌ای به درب خانه همسایه‌های می‌روند و تقاضای شکلات و خوراکی‌های خوش مزه می‌کنند. در دین مسیحیت، هالووین به عنوان شب قبل از روز قدیس‌ها و آغاز مراسم سه روزه Allhallowtide آغاز می‌شود و مذهبی‌ها با حضور در کلیسا و به دیدار از مزار درگذشتگان یاد آن‌ها را گرامی می‌دارند. 

تاریخچه جشن هالووین

جشن هالووین هم مانند بسیاری از مناسبت‌های موجود در دنیا تاریخچه‌ای برای خود دارد که در واقع حدود 2 هزار سال چیش اقوام سلت در اروپا و کشورهایی مانند ایرلند، انگلیس و فرانسه، شروع سال جدید را با برداشت محصولات کشاورزی از جمله کدو تنبل و شلغم جشن می‌گرفتند که آن روزها به معنای پایان تابستان و شروع فصل سرما بود. مردم آن دوران بر این عقیده داشتند که ارواح سرگردان، اجنه و یا شیاطین علت اصلی شیوع بیماری‌ و نابودسازی محصولات کشاورزی در فصل سرما بودند. مردم آن دوران به همین علت سعی می‌کردند با روشن کردن آتش و ترساندن ارواح سرگردان، بلاها و اتفاقات بد را از خودشان دور کنند که این مراسم همزمان با شروع جشن سال جدید و برداشت محصولات انجام می‌شد و به مدت سه شبانه روز آن را ادامه می‌دادند و در آن زمان این مراسم را سامهینSamhain  یا پروردگار مرک می‌نامیدند و مردم بر این عقیده بودند که در این شب‌ها دروازه بین دو دنیا باز می‌شود و خدای جهان مردگان به همراه ارواح و اجنه به زمین می‌آید.

آداب و رسوم مردم در آن زمان بدین صورت بود که مردم در جلوی خانه خود نوشیدنی و غذا برای ارواح قرار می‌دادند و شمع‌ها و مشعل‌های بزرگی هم در مسیرها روشن می‌کردند تا از ورود آن‌ها به خانه‌هایشان جلوگیری کنند و همجنین راه بازگشت ارواح و شیاطین را به دنیای دیگر نشان بدهند و همانطور که ذکر شده است مردم با پوشیدن لباس‌های عجیب و قربانی کردن و همچنین قاشق زنی، طبل زدن و ماسک‌های ترسناک این مرسام را به جا می‌آوردند. در نتیجه اقوام سلت قرن‌ها این مراسم و سنت را به جا آوردند تا زمانی که رومی‌ها به این مناطق حمله کردند و دین مسیحیت وارد آنجا شد و در آخر تغییراتی در این سنت و آیین به وجود آمد. سالیانی بعد در قرن هشتم میلادی، پاپ گرگوری سوم به صورت رسمی شب اول نوامبر را به عنوان گرامی داشت قدیسان و کشته شدگان در راه خدا All Hallows Day نامگذاری کرد که این واژه بعدها به Halloween تغییر پیدا کرد. امروزه جشن هالووین از حالت مذهبی به مراسم و یا جشنی تفریحی تبدیل شده است. در ادامه به تعریف دقیق‌تری در قبال آداب و رسوم هالووین خواهیم پرداخت.


لباس‌های ترسناک

یکی از بخش‌های مهم هالووین لباس‌های ترسناک است که قبلا مختص کودکان بود اما امروزه جوانان، بزرگترها هم لباس‌های ترسناک بر تن خود می‌کنند و جشن می‌گیرند . در واقع سلت‌ها بر این باور بودند که در روزهای پایانی سال، ارواح به سمت زمین می‌آیند و مرز بین این دنیا و دنیای مردگان را کمرنگ می‌سازند. به همین علت مردم برای آن که ارواح آن‌ها را نشناسند و به آن‌ها آسیبی نرسانند، لباس‌های عجیبی که عمدتا از سر و پوست حیوانات ساخته شده بود، می‌پوشیدند.

آتش‌ بازی

اگر تا به الان فکر می‌کردید آتش بازی تنها برای چهارشنبه سوری ایرانیان می‌باشد سخت در اشتباه بودید زیرا آتش بازی و روشن کردن آتش‌های بزرگ در فضای باز مربوط به هالووین هم می‌شود که قرن‌ها پیش، رهبران مذهبی سلت‌ها، آتش بزرگی روشن می‌کردند و سلت‌ها دانه‌های گیاه، حیوانات و حتی گاهی فرزندان خود را به نشانی قربانی کردن برای خدایان درون آتش می‌انداختند سپس آن‌ها آتش‌های مورد نیاز خود را از این آتش بزرگ روشن می‌ساختند و بر این باور بودند که این آتش در فصل سرما از آن‌ها محافظت خواهد کرد.جک فانوسی 

در واقع نماد اصلی هالووین یک کدو تنبل بزرگ و توخالی می‌باشد که طرحی به صورت ترسناک یا خنده‌دار را روی آن در می‌آورند و درون آن را با شمع روشن می‌کنند. داستان این کدو تنبل تو خالی از افسانه‌ای به نام جک اولنترن یا جک فانوسی شکل گرفته است. بر اساس افسانه‌ای که ذکر کرده‌ایم در قدیم، کشاورزی باهوش اما تنبل به نام جک زندگی می‌کرد. روزی روزگاری شیطان برای وسوسه کردن جک به سراغش آمد، اما جک شیطان را فریب داد و او را وادار کرد که از یک درخت بالا برود و سپس شیطان روی درختی گیر می‌کند و نمی‌تواند از آن پایین بیاید و مجبور می‌شود از جک بخواهد برای پایین آمدنش به او کمک کند. جک برای شیطان شرطی می‌گذارد که وقتی از دنیا رفت، شیطان اجازه ندهد او را به جهنم ببرند. شیطان هم شرط جک را قبول می‌کند و جک او را از درخت پایین می‌آورد که سال‌ها بعد جک از دنیا می‌رود و او را به جهنم می‌برند، اما شیطان طبق قولی که داده بود اجازه ورود جک به جهنم را نمی‌دهد. جک را به سمت بهشت می‌برند، اما به دلیل کار‌های بدش اجازه ورود به بهشت را هم پیدا نمی‌کند. به همین دلیل، جک که سرگردان شده بود، داخل میوه‌ای که همراه داشت کدو تنبل را خالی می‌کند و فانوسی از آن می‌سازد و به دنبال جایی برای آرام گرفتن می‌گردد و با نور فانوس خود مردم را راهنمایی می‌کند. در نتیجه رسم و یا سنت خالی کردن کدو تنبل و شمع گذاشتن از افسانه جک فانوسی سرچشمه گرفته است.

غیب گویی‌های ترسناک

غیب گویی هم جزئی از آداب هالووین در زمان های دیرین به حساب می‌آید که درباره آینده افراد به خصوص درباره مرگ، شوخی‌های ترسناک و غافلگیر کردن افراد، تعریف کردن داستان‌های ترسناک و تماشای فیلم‌های ترسناک و بازدید از مکان‌های متروکه و ترسناک و مسابقه سیب گاز زنی می‌باشد.