آداب و رسوم ماه مبارک رمضان در سراسر جهان

آداب و رسوم ماه مبارک رمضان در سراسر جهان

مسلمانان در کشور های مختلف هر ساله، ماه رمضان را جشن گرفته و به استقبال آن می روند. مسلمانان شیعه و سنی در ماه رمضان وحدت بیشتری پیدا کرده و در کنار هم مراسم های خاصی را برگزار می نمایند‌. این افراد، برای خوش‌آمد گویی به ماه مهمانی خدا آداب و رسوم مختلفی دارند. اکنون می خواهیم به بیان برخی از آن ها در کشور های مختلف بپردازیم: 


اندونزی:

مسلمانان یک روز قبل از شروع ماه، استحمام کرده و خود را پاکیزه می کنند. برخی نیز به طور کامل، از سر تا نوک انگشتان پا در آب فرو می روند؛ از این رو چشمه ها ارزش معنوی بالایی داشته و نماد پاکی و پاکیزگی هستند. 


لبنان:

در این کشور مسلمان، به هنگام اذان مغرب برای اطلاع رسانی همگان از وقت افطار، توپ شلیک می کنند. این رسم ۲۰۰ ساله، اکنون به برخی دیگر از کشور های خاورمیانه نفوذ کرده است. لبنانی ها شادترین مراسم های ماه رمضان را دارند. آن ها به وقت سحر با صدای شخصی به اسم مسحراتی از خواب، بیدار می شوند. 


امارات:

در این کشور، مسلمانان در ۱۵ شعبان، مراسمی به اسم  "حق آل لیلا" برگزار می نمایند. در این رسم کودکان لباس های تمیز و روشن پوشیده و با پرسه زدن اطراف خانه های همسایه ها و آواز خواندن، از آن ها شیرینی و آجیل می گیرند. از جمله آواز های این کودکان، "اعطونا الله یعطیکم و بیت مکه یعدیکم" می باشد. 


پاکستان:

اکثز سنت های مردم پاکستان بسیار شبیه ایرانیان است. مردم پاکستان، بعد از دیدن هلال ماه و پایان ماه مبارک رمصان، دور هم جمع شده و جشن هایی همچون "چاندرات" برگزار می نمایند. در این روز زنان برای خرید الگوهای رنگارنگ به بازار می روند و روی دست ها و پاهای خود حنا می گذارند. 

مراکش:

در ماه رمضان، شخصی به نام "نفر" به عنوان جارچی شهر، طلوع خورشید را با آواز خواندن اعلام می کند. او با پوشیدن لباس های سنتی گاندورا، در خیابان ها قدم می زند و مردم را بیدار می کند. در آخر ماه هم شهروندان زحمات او را با پرداخت هدیه هایی جبران می کنند. 


آفریقای جنوبی:

در این کشور، حق اعلام قطعی دیده شدن هلال ماه تنها به اشخاصی به نام " نگهبانان ماه" داده می شود. این افراد توسط شورای قضایی مسلمانان آفریقای جنوبی تعیین می شوند. آنها می توانند هر مکان که می خواهند را برای رصد ماه استفاده کنند‌.


مصر:

در مصر در طول ماه رمضان، جشن های مختلفی برگزار می شود. مردم هر ساله، برای خوش‌آمد گویی به این ماه، فانوس های رنگارنگ را روشن می کنند که جلوه ی زیبایی را به شهر می بخشد. کودکان نیز در طول ماه، با فانوس های رنگی در خیابان قدم زده و آواز می خوانند. آن ها از دیگران شیرینی و هدیه دریافت می نمایند.


ترکیه:

آداب و رسوم مردم این کشور هم بسیار شبیه ایرانیان است. آن ها در سفره های افطاری خود زیتون، خرما، پنیر، باقلوا، انواع سوپ و آش می گذارند. در مساجد نیز، دور همی ها و مجلس های قرآن خوانی برگزار می شود. در هنگام سحر نیز، حدود ۲۰۰۰ طبل نواز، در کوچه ها و خیابان ها قدم زده و با طبل زدن مردم را بیدار می کنند. 


عراق:

مردم کشور عراق، پس از افطار به دور هم جمع شده و گل یا پوچ  "محیبس" بازی می کنند. در این دورهمی حدود ۴۰ تا ۲۵۰ مرد حلقه ای درست کرده و به ترتیب، یک محیبس (حلقه) را در دست خود پنهان می نمایند. 


هند:

در هند، مردم شهر را چراغانی می کنند. آن ها افطاری خود را با خرما یا آب و نمک اغاز می نمایند. عنجی از جمله غذاهایی است که در سفره‌ی افطاری هندی‌ها وجود دارد. به کودکان هم در این ماه، برای اولین بار قرآن می اموزند‌. یکی از سنت های قدیمی این کشور هم مربوط به سِحری‌والاها می باشد. این اشخاص به هنگام سحر با خواندن اسامی خداوند و پیامبر به صورت اواز، مردم را بیدار می کنند. 


سوریه:

مردم این کشور، ماه رمضان را به سه دهه تقسیم می‌کنند. دهه‌ی اول که دهه‌ی غذا نام دارد به برگذاری سفره های افطاری بزرگ و غذاهای ویژه پرداخته می شود. دهه‌ی دوم یعنی دهه‌ی پوشاک به خرید لباس‌های نو صرف شده و در دهه‌ی سوم یعنی دهه‌ی شیرینی، مردم شیرینی‌های خوشمزه و داغ از بازار خریده و خود را برای عید مهیا می نمایند. در هنگام سحر مردم با مراسم طبل زنی بیدار می شوند.