آداب و رسوم مردم گرجستان

آداب و رسوم مردم گرجستان

اگر قصد سفر به کشور گرجستان را دارید، بهتر است که قدری با فرهنگ مردمان این کشور آشنا شوید و نکات مهمی را راجع به آن‌ها بدانید. مردم گرجستان بسیار مهمان‌نواز هستند و به‌دلیل قدمت تاریخی این کشور، اغلب اقلیت‌های مذهبی و غیرمذهبی در این کشور در کنار هم زندگی می‌کنند. مردم این کشور اغلب ارمنی، آذری هستند و اقلیت‌های روس هم در بخشی از شهرهای این کشور زندگی می‌کنند.

آداب معاشرت

مردمان کشور گرجستان، مهمان نوازی را بسیار مهم می‌دانند و آن‌ را موهبتی به‌شمار می‌آورند که در هر شرایطی باید انجام داده و میزبان گردشگران باشند. به‌همین دلیل در این مهمانی‌ها هدیه زیاد رد و بدل می‌شود و طبق رسم این کشور، معمولا این هدیه‌ها را در حضور مهمان باز نمی‌کنند. در فرهنگ این کشور دور هم جمع شدن بهانه‌ای برای خوش‌گذرانی و لذت بردن از غذا دور هم است. این دور هم جمع شدن‌ها آداب خاصی ندارد و همیشه شاهد گفت و گوهای شنیدنی و شاد هستیم.

احترام و مسئولیت پذیری در گرجستان

در گرجستان خانم‌ها مقام والایی دارند و حتی می‌توانند حقوق بالاتری از مردان کسب کنند. این احترام در فرهنگ دیرینه این کشور وجود دارد و معمولا هم می‌توانند سر شغل دلخواه‌شان مشغول شده و حقوق خوبی را دریافت کنند. مردم این کشور معمولا با حرکات دست و اینا و اشاره صحبت می‌کنند و هیجان بالایی در تعریف کردن یک موضوع از خود نشان می‌دهند. این افراد بسیار مسئولیت پذیر هستند و همیشه مراقب تصمیم‌های خود هستند. مردمان گرجستان همدیگر را با لفظ آقا و خانم صدا می‌کنند و معمولا هم تن صدای بالایی دارند. مقام و منزلت در این کشور بسیار مهم است و مخصوصا افراد دارای کهولت سن هم در جامعه گرجستان مورد احترام واقع می‌شوند.

برگزاری مراسم‌های مختلف دینی و فرهنگی

از نکات جالب فرهنگ این کشور، برگزاری دو کریسمس در یک سال است. پیروان دین ارتدکس از تقویم جولیان پیروی می‌کنند و به‌همین خاطر، علاوه برگزاری جشن در موعد اولیه سال، یک‌بار دیگر هم در سیزدهم ژانویه برای برگزاری جشن کریسمس دور هم جمع می‌شوند. در فرهنگ مردم گرجستان وجود دارد که بعد از یکشنبه هر هرفته، مردم به قبرستان رفته و برای مردگان خودشان احترام بگذارند. امروزه این سنت هنوز بر جای مانده است و عید پاک را با تمام افراد خانواده جشن می‌گیرند.

برگزاری مهمانی‌های زیاد

در گرجستان مهمانی‌های زیادی برگزار می‌شود و یکی از کارهای متداول است. خویشاوندان معمولا دور هم جمع شده و مهمانی‌هایی تا ۱۵۰ نفر برگزار می‌کنند. در مراسم عروسی معمولا چندین مهمانی از جانب‌ خانواده‌های عروس و داماد برگزار شده و معمولا هم فضای سبز را به‌خاطر نشاط بالای آن انتخاب می‌کنند.

رقص گرجی

رقص‌های فولکوریک از سالیان دراز در این کشور برگزار می‌شود و پروسه‌ای طولانی مدت است. رقص گرجی را فقط یک فرد اهل این کشور می‌تواند به‌خوبی اجرا کند و دارای حرکات مکانیکی و جذاب بسیاری است. منحصربه‌فرد بودن این رقص ارزش بسیاری در بین مردم این کشور دارد و به‌همین علت از لباس‌های مخصوص گرجی در این رقص استفاده می‌رود. نمونه مشابه آن را می‌توان رقص آذری منطقه آذربایجان کشورمان نامید.

دیگر رسومات عجیب کشور گرجستان

در کشور گرجستان ازدواج‌ها بسیار ساده برگزار می‌شود و به برگزاری چند مراسم مذهبی اکتفا می‌کند. مادران گرججی معمولا عقدنامه دختر را در یک صندوقچه محفوظ نگه می‌دارند و قباله ازدواج معنایی ندارد. افراد سالمند معمولا توصیه‌ّهای لازم را به عروس و دامادهای جوان می‌کنند و تا زمانی که تفاهم برقرار است، سعی می‌کنند که از انجام کارهای قانونی در زمینه طلاق خودداری کنند و معمولا همه چیز به‌صورت تفاهمی بین دوخانواده انجام می‌شود.

این مردم طلاق را واقعیت تلخی می‌دانند که نباید به‌سراغش رفت. بیشتر طلاق‌های این کشور مربوط به ازدواج‌هایی است که کمتر از ۲۰ سالگی انجام شده است. مردم گرجستان معمولا تعارفی در ابراز احساسات خود ندارند و معمولا خیلی راحتی عصبانیت یا تعجب خودشان را بروز می‌دهند. نباید زیاد با افراد گرجی وارد بحث شوید، چرا که این افراد زود ناراحت شده و دعوا راه می‌اندازند. مخصوصا در مناطقی که به ازبکستان و اوستیای جنوبی نزدیک است، مردمان تندخویی وجود دارد که در مورد مسائل سیاسی مربوط به منطقه خودشان گاردگیری می‌کنند.

راحت بودن در صحبت کردن آن‌ها هم کاملا مشخص است و حرکات دست چیز خیلی عادی در روند صحبت کردن آن‌ها محسوب می‌شود. بهرحال تا زمانی که تفاهم در گفتگوها وجود دارد، همه چیز خوب و خوش پیش می‌رود و شما از مهمان‌نوازی مردمان گرجستان لذت خواهید برد.