آداب و رسوم مردم پاکستان

آداب و رسوم مردم پاکستان


تولد فرزند: 

آداب و رسوم مردم پنجاب بر این است که قبل از تولد فرزند نباید هیچ کس از وجود فرزند باخبر باشد جز افراد نزدیک خانواده انا بعد از تولد فرزند  تمامی آشنایان با خبر م بشوند و با شیرینی هایی به اسم گلاب جامن به خانه ای که فرزند جدید در آن متولد شده است، می روند. در دهات های این شهر، دایه ای برای کمک به مادر می آورند که به مدت ۴۰ روز مسئولیت نگهداری فرزند بر عهده ی او می باشد و بعد از گذشت چهل روز با دریافت هدیه ای کار خود را به پایان می رساند. برخی نیز در هنگام تولد چاقو یا شمشیر در کنار مادر می گذارند و این چاقو تا چهل روز در کنار نوزاد باقی می ماند. بعضی هم دچار این توهم هستند که زنی که بچه اش به تازگی به دنیا آمده است نباید به مدت ۴۵ روز کنار زنی بنشیند که بچه اش را از دست داده است. گاهی در بعضی خانواده ها ۴۰ روز بعد از تولد فرزند برای او عقیقه می گیرند و گوسفندی قربانی می کنند. از رسوم بسیار مشهور کشور پاکستان مراسم ختنه می باشد که برای آن را به نام عروسی کوچک می شناسند.


جشن نیمه شعبان 

مردم پاکستان در این شب، برای امام زمان ( عج) نامه می نویسند و تمام شب را بیدار می مانند. همچنین روستاییان با روشن کردن مشعل های بزرگ شب نیمه شعبان را جشن می گیرند. آتش بازی های مختلف و زیبا به کسب و کار فروشندگان وسایل آتش بازی رونق می باشد. در این کشور مردم از یک هفته قبل  مراسم جشن این عید را آغاز می نمایند. برخی این شب را شب رات هم می نامند.


ماه محرم

در این ماه تمامی مردم پاکستان سیاه می پوشند. چراغ های منازل خود را خاموش کرده و از رخت خواب برای خوابیدن استفاده نمی کنند. در این ایام در خانه ی سادات غذایی پخته نمی شود. مردم در این ایام اغلب ساعات روز خود را در مراسم عزا سپری می کنند. مرد ها اصلاح‌ نمی کنند و لباس های نو بر تن نمی کنند. خانم ها هم زیر و آلات و استفاده از لوازم آرایشی را کنار می گذارند. مردم این کشور رسم دارند که کسی نباید  در این ماه بخندد و در غیر این صورت به او تذکر داده می شود. بر پا کردن علم حضرت عباس و مراسم سینه زنی و زنجیز زنی نیز از دیگر رسوم کشور پاکستان می باشد.


نوروز

هر ساله با فرا رسیدن فصل بهار مراسمی به نام روز بَسَنت برگذار می شود. در این مراسم بادبادک های گوناگون به هوا می روند. در میان مردم پاکستان سالنما نوروز بسیار اهمیت دارد و گروه های دینی به توضیح نوروز در تقویم خود می پردازند. این تقویم ها به جنتری معروف هستند. در جشن سال نو در کشور پاکستان بازی های سنتی از جمله کشتی، دو و میدانی، هاکی، فوتبال، تنیس و ... و نمایش های حیوانی با به مسابقه گذاشتن حیوانات مانند گاو، گاومیش، شتر، اسب، گوسفند، بز و ... برگزار می گردد. دسته های سرود و رقص های محلی هم در جای جای کشور قابل مشاهده هستند.


ازدواج 

از رسوم اصلی مامان پاکستان در ازدواج، رسم نکاح یا خطبه ی عقد می باشد. در این کشور هزینه ی رسم نکاح با خانواده ی عروس و هزینه ی رسم ولیمه با خانواده داماد می باشد. در برخی آیات های پنجاب خانواده ی پسر مقدار جهیزیه ی دختر را تعیین می کنند. در برخی ایالت ها مثل ایالت گیلگیت بلتستان، خانواده ی داماد با بردن چند دست لباس برای دختر یک خانواده،دختر را به عنوان عروس خود انتخاب می کنند. در این کشور در ماه های محرم و رمضان مراسم عروسی برگذار نمی شود و این مراسم بیشتر در اعیاد مذهبی برگزار می شود. مردم بعضی روستا ها نیز  با کاهش فعالیت کشاورزی در فصول پلگاییز و زمستان، مراسم های عروسی برگزار می شوند. حدود ۹۸ درصد عروس و داماد ها لباس های سنتی و رنگارنگ می پوشند. عروس چند روز قبل از عروسی باید با پوشیدن لباس زرد از خانه ی پدر خود خارج شود. یکی از آیین های رایج در این کشور  پوشیده شدن صورت داماد با گل رز در هنگام ورود به سالن می باشد. بعد از وارد شدن عروس به سالن، گل رز از روی صورت او کنار خواهد رفت.